poniedziałek, 29 czerwca 2015

Wentylacja która daje ciepło, czyli coś o rekuperacji

Wentylacja jest naturalnie występującym procesem. W XIX wieku powstały pierwsze urządzenia wentylacyjne – były nimi piece kamienne, służące do ogrzewania powietrza. Jak ważna jest wentylacja już wiemy (patrz: poprzedni post). Ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ale jak działa na nasz portfel?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna niezbyt dokładnie spełnia swoją rolę. Powód? Wentylacja ta działa tylko w wyniku różnicy ciśnień i temperatury. Jeśli różnica jest niewielka lub nie ma jej w ogóle, wentylacji po prostu nie ma. Dlatego coraz więcej ludzi budując dom decyduje się na wentylację mechaniczną. Zapewniają sobie dzięki temu czyste, świeże powietrze. Wentylacja odprowadza na zewnątrz „zużyte” powietrze, a wprowadza, przepuszczając przez filtr czyste. Dzięki wentylacji możemy również zaoszczędzić na ogrzewaniu. Pomoże nam w tym rekuperacja.

Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Przy zastosowaniu wentylacji naturalnej czy grawitacyjnej tracimy ciepłe „zużyte” powietrze na rzecz świeżego ale zimnego. Rekuperacja pomaga to ciepło odzyskać, poprzez ogrzanie wywiewanym powietrzem nawiewanego (patrz rysunek).

Powietrze to nie miesza się, a odzysk ciepła jest na poziomie średnio do 60 - 70 %. Koszt takiego systemu wentylacji kształtuje się na poziomie od ok. 12 tys. w górę. Koszty ogrzewania zaś są mniejsze w porównaniu z zastosowaniem wentylacji grawitacyjnej o 40 do nawet 80%. Najlepiej uwzględnić taką instalację na etapie projektowania budynku. Wtedy tak naprawdę koszt zwiększa się o zakup urządzenia, ponieważ reszta instalacji wygląda podobnie jak przy wentylacji grawitacyjnej. Należy się także liczyć z kosztami serwisów po okresie gwarancyjnym, oraz z wymianą filtrów średnio co kwartał (koszt ok. kilkunastu złotych wzwyż za filtr). 

Zysk jest nie tylko ekonomiczny, mamy zapewniony także komfort mieszkania, oraz zdrowie, które nie da się wycenić w złotówkach. Kolejnym plusem przemawiającym za tym rodzajem wentylacji jest fakt, że działa ona cały rok, a nie tylko w określonych warunkach. Przez cały czas mamy w domu świeże powietrze, które możemy odpowiednio uzdatniać, nie martwimy się wilgocią w domu czy też zbyt suchym powietrzem. Nasze dzieci rozwijają się prawidłowo, powietrze nie wpływa źle na ich koncentracje, wręcz przeciwnie. Alergicy oraz astmatycy szczególnie docenią taką instalację. Dodatkowo zimą oraz w chłodniejsze dni możemy oszczędzać na ogrzewaniu.Jest to inwestycja na lata, która się zwraca - ekonomicznie do 15 lat, oraz niemierzalnie w postaci komfortu oddychania świeżym i zdrowym powietrzem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz