środa, 17 czerwca 2015

Jak się dobiera klimatyzator

Klimatyzacja – może ogrzewać i nawilżać w zimie, lub chłodzić i osuszać latem. Jej dodatkowe funkcje zależą od tego, jaki rodzaj klimatyzatora wybierzemy.  



A jak się go dobiera?

Przede wszystkim ważny jest rodzaj pomieszczenia w jakim ma się znajdować klimatyzator – inny będzie potrzebny do sypialni a inny do restauracji. Istotne są też wielkość i kubatura. Inna moc klimatyzatora jest potrzebna do mniejszego pomieszczenia, niż do dużego. Na dobór odpowiedniego urządzenia wpływa także rodzaj i grubość izolacji budynku, a także orientacja i wielkość okien. Ważne jest czy pomieszczenie ma dostęp do światła dziennego od strony południowej czy od północnej. Kolejnym czynnikiem jest ilość osób przebywających w pomieszczeniu oraz ilość ciepła oddawane przez urządzania pracujące.

Na podstawie wszystkich potrzebnych danych dobiera się moc klimatyzatora tak, by w lecie był w stanie ochłodzić pomieszczenie.

Uwzględniane są też osobiste preferencje klienta. Jeśli chciałby on uzdatniać powietrze np. witaminą C lub też chciałby żeby klimatyzator wytwarzał strefę jonizacji, projektant dobiera mu urządzenie wedle jego zamówienia.

Zatem czym jest wentylacja?

Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza „zużytego” na „świeże”, z pomieszczenia na powietrze z otoczenia naturalnego. Oczywiście powietrze takie jest oczyszczane przez odpowiednio dobrane filtry.
Wentylacja może być naturalna, grawitacyjna lub mechaniczna.

Naturalna to nic innego jak otwieranie okien i drzwi. Pod wpływem różnicy ciśnienia i temperatury następuje ruch powietrza, skutkiem czego jest wentylacja pomieszczenia.

 Grawitacyjna z kolei wykorzystuje ciągi powietrza w budynku – powietrze przenika do budynku przez szczeliny w oknach i drzwiach, a wydostaje się przez kratki wentylacyjne.


Wentylacja mechaniczna, jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje w procesie wentylacji odpowiednie urządzenia. Jej zaletą jest możliwość indywidualnego dostosowania ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu filtrów powietrze zostaje również oczyszczone. Wentylacja może także zmniejszyć koszty ogrzewania budynku – wystarczy zastosować proces odzysku ciepła, czyli rekuperację.



1 komentarz:

  1. Na rynku można dziś znaleźć klimatyzatory połączone z nawilżaczami powietrza. Klimatyzacja osusza powietrze, co może przyczyniać się do podrażnień skóry, nosa, czy gardła. Z tego powodu w pomieszczeniach postanowiłam też umieścić specjalne urządzenia nawilżające, które kupiłam ostatnio na https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza. Odpowiednio nawilżone powietrze na ogół jest lepszej jakości i zawiera mniej patogenów oraz szkodliwych substancji chemicznych.

    OdpowiedzUsuń