poniedziałek, 23 listopada 2015

Każdy z nas może być Dratewką - jak żyć ze smogiem?

Zanieczyszczone powietrze to poważny problem. W skali ogólnoświatowej nie zdajemy sobie sprawy z powagi problemu. Jednak gdy miasto takie jak Kraków przykryje czarna rakotwórcza mgła, musimy stawić czoło zagrożeniu.
Widok z okna biura KALOR. W tym czasie normy były przekroczone o 300%.
Co wisi w powietrzu?
Smog to mieszanina mgły i zanieczyszczeń utrzymująca się podczas szczególnych warunków atmosferycznych. Brak wiatru, występująca inwersja temperatury i położenie w dolinie to warunki sprzyjające tworzeniu się smogu. Występuje on głównie od listopada do stycznia. Początek sezonu grzewczego ma wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza. Znaczna większość mieszkańców ogrzewa mieszkania i domy węglem. Jest to tani sposób ogrzewania. Ale tylko w momencie zakupu. Paląc węglem sprawiają, że zanieczyszczenia dostają się do powietrza, którym oddychają, a to powoduje rozmaite choroby układu oddechowego, a w najgorszym przypadku śmierć. Długotrwałe leczenie, często do końca życia to koszt jaki płacimy za tańsze ogrzewanie. Ktoś może pomyśleć, że on jeden nie przyczyni się do smogu. Niestety nawet nie wie jak bardzo się myli. Kraków ma 760 tysięcy mieszkańców. Jeden piec węglowy powietrza nie zanieczyści. Ale 100 tysięcy już tak. Duże elektrociepłownie stosują filtry, które pozwalają na eliminację dużej części zanieczyszczeń. Takich filtrów niestety nie mają domowe systemy grzewcze. Palenie węglem jak widać na poniższym wykresie stanowi największą przyczynę zanieczyszczeń w Polsce. 


Smog nie jest problemem tylko większych miast. Jak można się przekonać na stronie Wrota Małopolski problem ten dotyczy w naszym przypadku większej części naszego województwa.


Czy jest sposób by się przed smogiem obronić?
Całkowicie przed smogiem się nie da obronić. Musielibyśmy siedzieć w domu, uszczelnić okna i drzwi i nie wietrzyć mieszkania by nie wpuszczać zanieczyszczonego powietrza. Niełatwe do zrobienia, a wręcz praktycznie niemożliwe, trzeba chodzić do pracy, szkoły, czy nawet lekarza. Niejednokrotne badania z kolei wykazały, że poziom zanieczyszczeń w domach i mieszkaniach jest równie zły, a czasem nawet i wyższy niż na polu. Są jednak pewne rozwiązania, które pomogą nam oddychać czystszym powietrzem. W okresie największych stężeń wychodząc z domu powinniśmy się zaopatrzyć w maski przeciwpyłowe. Można je kupić w aptekach i sklepach ze sprzętem bhp. W pomieszczeniach w których przebywamy również możemy zadbać o czyste powietrze. 

1. Oczyszczacze powietrza.
Urządzenia posiadające filtry wyłapujące z powietrza zanieczyszczenia. Działają w pomieszczeniu gdzie się je ustawi. Oczyszczają one powietrze wewnątrz domu czy mieszkania. Jednym z producentów tego rodzaju urządzeń jest firma Daikin. 


Oczyszczacz powietrza Ururu firmy Daikin

2. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
 Jest to droższa forma oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, ale o tyle zdrowsza, że powietrze czyszczone jest podczas wtłaczania do pomieszczeń, a nie dopiero jak się w nim znajdzie, jak to się ma w przypadku oczyszczacza powietrza. Ponadto wentylacja rozprowadzona jest w każdym pomieszczeniu. Nie ma potrzeby wietrzenia, dzięki czemu zanieczyszczone powietrze nie wpływa do mieszkań czy lokali. Ponadto rekuperacja przyczynia się do poprawy jakości powietrza nawet gdy palimy węglem. Dlaczego? Ponieważ rekuperacja to nic innego jak odzyskiwanie ciepła, dzięki któremu możemy zmniejszyć koszty i proces ogrzewania o ponad 50% (więcej o tym piszemy tutaj).

Tylko wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą nam rezultaty. Jeśli nie zrobimy nic problem będzie się jedynie pogłębiał, a wraz z nim pogarszać się będzie nasze zdrowie.

3 komentarze:

  1. Niestety powietrze szczególnie w sezonie grzewczym nie jest najlepszej jakości. Dużo moich znajomych w ostatnim czasie kupiło oczyszczacze powietrza. Zastanawiałam się sama nad tym https://mediamarkt.pl/dla-dzieci/oczyszczacz-z-nawilzaczem-powietrza-sharp-ua-hg40e-l Mieszkam w kamienicy też mam dość wilgotno a on ma czujnik wilgotności. Bardzo zależy mi na dobrej jakości powietrza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie - warto posiadać jakiś dobry oczyszczacz powietrza. Niestety na środowisko nie wpłynie to w żaden sposób, ale my w domu będziemy mieli czyste, oczyszczone powietrze i chociaż w domu będzie można oddychać takim powietrzem. Fajne oczyszczacze w stałej ofercie znajdziecie np. na stronie https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml

    OdpowiedzUsuń