środa, 30 września 2015

Idzie zima - ogrzewanie czas zacząć

Ostatnie dni dobitnie pokazały nam, że lato się skończyło. Ubieramy się cieplej, niedługo zacznie się sezon grzewczy. Zima zbliża się wielkimi krokami.


Ogrzewanie tradycyjne
Tradycyjnie większość domów w Polsce ogrzewana jest za pomocą nieodnawialnych źródeł energii, np. węgla. Jest to jeden z tańszych sposobów ogrzewania, jednak jest on szkodliwy dla środowiska, a co ważniejsze dla nas. Przykładowy Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza miastem na świecie. Powodem tego jest m.in. używanie pieców węglowych przez jego mieszkańców. Problem sięga całego kraju. Rocznie według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu schorzeń wynikłych z zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce ok. 45. tys. osób. Astma, przewlekłe zapalania dróg oddechowych, nowotwory to tylko niektóre z chorób. W unoszącym się smogu znajduje się substancja o nazwie benzo(a)piren. Jest on rakotwórczy i groźny dla zdrowia, a nawet życia. A to tylko jedna z substancji. Co więc możemy zrobić dla naszego dobra, a jak nie naszego to naszych dzieci? Wybrać alternatywę dla węgla. Zwłaszcza, że niedługo w budownictwie nie będzie już zastosowania dla starych pieców i kotłów.



Alternatywy

Za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem możemy ogrzać pomieszczenie. Wentylacja pobiera powietrze z zewnątrz, po czym ogrzewa je powietrzem pobieranym z wewnątrz pomieszczenia i wdmuchuje oczyszczone i ogrzane powietrze. Jest to dobre i niedrogie rozwiązanie, które najlepiej wybrać na etapie budowy budynku. Dodatkowo oprócz ciepła w tym wypadku zyskujemy czyste, zdrowe powietrze. Popularne stają się także pompy ciepła, przykładowo te wykorzystujące energię geotermalną. Do ogrzewania może nam także służyć system klimatyzacji – większość klimatyzatorów ma również funkcję grzania. Popularne w Polsce jest także ogrzewanie gazowe, jednak w tym wypadku jesteśmy uzależnieni od dostaw gazu, którego cena też jest niezależnie regulowana. Kolektory słoneczne też są pewnym rozwiązaniem, lecz drogim i nie zawsze spełniającym całkowicie swoje zadanie – w dni pochmurne i z małą ilością światła (zima) nie jest to wystarczające źródło energii.


Warto zadbać o właściwe ogrzewanie, które daje nam nie tylko oszczędności, ale i zdrowie. Jeśli później to "odchorujemy" to rachunek za tanie ogrzewanie będzie dużo większy niż tylko koszty eksploatacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz